Czym jest controlling personalny? 10 najważniejszych faktów

Czym zajmuje się controlling personalny? W dzisiejszym świecie biznesu zarządzanie zasobami ludzkimi odgrywa kluczową rolę w sukcesie przedsiębiorstw.
W artykule przygotowaliśmy dla Ciebie kompleksowe wprowadzenie do controllingu personalnego, przedstawiające 10 kluczowych faktów dotyczących celów, narzędzi i praktyki tego obszaru. Poznaj istotę controllingu personalnego i zobacz, jakie korzyści może przynieść Twojej firmie.

1. Czym zajmuje się controlling personalny?

Podstawową obszarem zainteresowania controllingu personalnego są pracownicy przedsiębiorstwa. Procesy controllingu personalnego obejmują zadania związane z planowaniem, monitorowaniem i analizą wszystkich danych (twardych i miękkich) związanych z jego zatrudnieniem pracowników w przedsiębiorstwie.

2. Wskaźniki KPI stosowane w controllingu personalnym

Typowe wskaźniki pojawiające się na liście zainteresowań controllingu personalnego to miary takie jak:

  • poziomie zatrudnienia (Headcount – liczba pracowników oraz FTE – wartość wyrażona w etatach),
  • koszty związane z pracownikami (wynagrodzenia podstawowe, premie, łączne koszty wynagrodzeń, łączne koszty pracownicze, itp.)
  • wskaźnik absencji,
  • wskaźnik rotacji,
  • wskaźnik awansów wewnętrznych.

Oczywiście lista KPI HR stosowanych w danym przedsiębiorstwie może być szersza i dostosowana do specyfiki organizacji oraz celów strategicznych właściwych dla obszaru zarządzania zasobami ludzkimi.

3. Przekroje analizy danych controllingu personalnego

Dobrze zorganizowane narzędzia controllingu personalnego umożliwiają wielowymiarową analizę powyższych wskaźników w przekroju centrów kosztowych, struktury organizacyjnej, rodzaju umowy, stanowisk, stażu pracy, płci, wieku i innych cech pracowników.

Budżetowanie, prognozowanie i raportowanie zarządcze w obszarze HR musi dostarczać informacje w układzie wymaganym przez kadrę zarządzającą, stąd szczegółowe przekroje analizy wykorzystywane w narzędziach controllingu personalnego wymagają każdorazowo dostosowania do specyfiki przedsiębiorstwa.

4. Odpowiedzialność za controlling personalny w strukturach przedsiębiorstwa

Controlling personalny wymaga przetwarzania danych dotyczących poszczególnych pracowników. W wielu firmach, informacje te zastrzeżone są wyłącznie dla bezpośrednich przełożonych i działu HR, więc Dział Controllingu nie ma narzędzi i legitymacji do prowadzenia procesów controllingu personalnego, a arkusz Excel nie koniecznie jest dobrym narzędziem.

Skuteczny controlling personalny wymaga nie tylko odpowiedniego narzędzia, ale także sprawnego zarządzania współpracą i przepływem informacji pomiędzy różnymi działami organizacji, w tym Działem Controllingu, HR oraz menedżerami. Odpowiednia współpraca między tymi podmiotami umożliwia zbieranie, analizę i interpretację danych personalnych oraz zarządzanie nimi w sposób zgodny z celami strategicznymi przedsiębiorstwa. Ponadto efektywny przepływ informacji zapewnia szybką identyfikację problemów, podejmowanie odpowiednich działań korygujących oraz ciągłe doskonalenie procesów personalnych w organizacji.

5. Budżetowanie HR jako podstawowe narzędzie controllingu personalnego

Budżetowanie i prognozowanie zatrudnienia i kosztów osobowych jest w miarę uniwersalnym procesem controllingu personalnego, który bardzo podobnie wygląda niezależnie od branży firmy. W uproszczeniu proces przygotowania budżetu HR składa się trzech podstawowych kroków:

  • przygotowanie planu zatrudnienia – planowanie nowych stanowisk, awansów i zmian organizacyjnych,
  • planowanie podwyżek – ujęcie w budżecie zmian wynagrodzeń podstawowych zgodnie ze stanem aktualnym, siatką płac i polityką kształtowania wynagrodzeń w przedsiębiorstwie,
  • przygotowanie budżetu łącznych kosztów osobowych – modelowanie i kalkulacja pozostałych składników składających się na wynagrodzenia pracowników (dodatki, premie, nagrody) i całkowity koszty pracodawcy (ZUS, PPK, PFRON, ZFSŚ, itp.).

Dobre praktyki mogą być łatwo wdrażane w danej firmie i nie są tak ściśle powiązane z modelem biznesowym jak w przypadku planowania przychodów i kosztów operacyjnych.

6. Alokacja kosztów jako narzędzie controllingu stosowane również w kontekście danych HR

W wielu branżach i modelach biznesowych koszty związane z pracownikami przekraczają 50% ogółu kosztów. To często wymaga odpowiedniego rozliczenia (alokacji) kosztów pracowniczych na projekty, klientów czy produkty, aby móc rozsądnie raportować marżowość sprzedaży.

Alokacja kosztów związanych z pracownikami jest w części firm narzędziem pozwalającym odpowiednio rozdzielić wynagrodzenia na centra zysku czy jednostki odpowiedzialności kosztowej. Potrzeba alokacji kosztów HR pojawia się w przypadku, gdy pracownicy (wybrani lub wszyscy) realizują zadania związane z funkcjonowaniem różnych procesów/obszarów/projektów przedsiębiorstwa.

Technicznie proces alokacji kosztów może być realizowany bezpośrednio w systemie kadrowo-płacowym (na etapie naliczania listy płac) lub z wykorzystaniem dedykowanych narzędzi controllingowych zaprojektowanych w celu transformacji informacji kadrowo-płacowych do układów zarządczych.

7. Przepływ informacji pomiędzy controllingiem personalnym i finansowym

Wiele procesów controllingu finansowego wymaga odpowiednich danych wejściowych z obszaru controllingu personalnego.

Dla przykładu budżet kosztów osobowych jest bardzo często kluczowym elementem budżetu finansowego przedsiębiorstwa. Szczegółowy plan zatrudnienia, podwyżek i wynagrodzeń zwykle jest agregowany w celu przygotowania danych zgodnych z wymogami raportowania zarządczego kosztów spółki. Najczęściej oznacza to prezentację budżetu HR w przekroju centrów kosztowych oraz kont rodzajowych kosztów.

8. Benchmarking w zastosowaniach controllingu personalnego

Benchmarking jako narzędzie wspierające planowanie i analizę danych znajduje częste zastosowanie w procesach controllingu personalnego.

Firmy mogą korzystać z benchmarków zewnętrznych, takich jak raporty płacowe, lub wewnętrznych, obejmujących miary statystyczne wyliczane na podstawie próbki pracowników w firmie. W obu przypadkach praktyczne wykorzystanie narzędzia benchmarkingu wymaga zapewnienia porównywalności danych na poziomie funkcji, stanowisk, oraz poziomu doświadczenia i hierarchii.

Dwa typowe zastosowania benchmarkingu w obszarze controllingu personalnego to:

  • analizę wynagrodzeń pracowników na tle danych referencyjnych (średnia, mediana lub widełki płacowe) w celu identyfikacji „przypadków odstających”, tj. pracowników, których wynagrodzenie jest wyraźnie niższe niż wyższe od ustalonego „wzorca”,
  • wykorzystanie benchmarków jako wartości wspierających planowanie wynagrodzeń, w szczególności jako kryterium do planowania podwyżek niezwiązanych bezpośrednio z awansami i zmianami zakresu obowiązków.

9. Źródła danych wykorzystywane w procesach controllingu personalnego

Podstawowym źródłem danych dla procesów controllingu personalnego jest system kadrowo-płacowy. To właśnie z niego pochodzą informacje o aktualnym stanie i strukturze zatrudnienia, warunkach umów zawartych z pracownikami, wysokości wypłaconych wynagrodzeń, dodatkach, premiach i nagrodach, oraz nieobecnościach pracowników, które przekładają się na wskaźniki absencji.

W zastosowaniach związanych z monitorowaniem kosztów osobowych również istotne jest wykorzystanie danych pochodzących z ewidencji dokumentów księgowych. Te informacje są niezbędne w przypadku, gdy raporty controllingu personalnego obejmują koszty związane z rekrutacją, szkoleniami czy benefitami.

W niektórych firmach istotnym wyzwaniem controllingu personalnego jest spójna prezentacja danych dla pracowników oraz osób współpracujących w ramach umów B2B. Dane kontraktorów zazwyczaj nie są rejestrowane w systemie kadrowo-płacowym co przekłada się na konieczność przetwarzania dodatkowych danych – często pochodzących z systemu finansowo-księgowego.

Controlling personalny integruje dane z „twardego” i „miękkiego” HR. Tym samym wiele firm projektując narzędzia analityczno-raportowe uwzględnia dane z procesów rekrutacji, ocen okresowych czy badania zaangażowania pracowników.

10. Narzędzia IT w procesach controllingu personalnego

Mimo upływu czasu i postępującej digitalizacji przedsiębiorstw arkusz kalkulacyjny nadal pozostaje najbardziej powszechnym narzędziem wykorzystywanym w zadaniach controllingu personalnego. W szczególności, wiele firm korzysta z modeli Excel przy tworzeniu raportów zarządczych, kalkulacji rezerw, tworzeniu budżetów czy prognoz.

W firmach zatrudniających 500 lub więcej pracowników arkusz kalkulacyjny staje się niewystarczającym narzędziem do obsługi skali działalności i wyzwań controllingu personalnego. W takich przypadkach rekomendowane jest wykorzystanie dedykowanego oprogramowania, które zapewnia odpowiednie wsparcie dla procesów planowania, raportowania i analizy danych HR. Wdrożenie odpowiedniego systemu oraz cyfrowa transformacja procesów controllingu personalnego przynoszą firmom skuteczne narzędzie, które:

  • automatyzuje rutynowe przetwarzanie danych z systemów źródłowych,
  • gwarantuje powtarzalność i transparentność procesów,
  • zapewnia efektywny przepływ informacji pomiędzy wszystkimi działami przedsiębiorstwa,
  • wspiera symulacje i analizy ad-hoc w procesach planowania oraz umożliwia szybkie tworzenie różnych wersji budżetów i prognoz zgodnie z wytycznymi kadry zarządzającej.

Moduł controllingu personalnego w systemie FlexiEPM dostarcza pełen zakres funkcjonalności umożliwiających optymalizację i automatyzację typowych zadań związanych z raportowaniem zarządczym, monitorowaniem KPI HR, planowaniem zatrudnienia oraz budżetowaniem kosztów osobowych.

Oprogramowanie oferuje gotowe mechanizmy i narzędzia, które implementują wzorcowe praktyki, umożliwiając szybkie wdrożenie w przedsiębiorstwie. Ponadto FlexiEPM zapewnia elastyczność w projektowaniu i modelowaniu struktur biznesowych, co umożliwia dostosowanie rozwiązania do indywidualnego modelu biznesowego, struktury organizacyjnej oraz regulaminu wynagradzania każdej spółki.

Wielowymiarowe raportowanie KPI HR w systemie FlexiEPM
Wielowymiarowe raportowanie KPI HR w systemie FlexiEPM

Controlling personalny - podsumowanie

Controlling personalny to nieodzowny element efektywnego zarządzania zasobami ludzkimi w każdej organizacji. Dzięki odpowiedniej analizie danych i wsparciu narzędzi IT firmy mogą skutecznie monitorować, planować i optymalizować koszty związane z personelem. Kluczem do sukcesu w tym obszarze jest współpraca pomiędzy działami HR, Controllingu i Zarządzania, a także wykorzystanie nowoczesnych rozwiązań informatycznych, które automatyzują procesy i umożliwiają szybkie reagowanie na zmiany na rynku.

Powiązane artykuły

Raporty płacowe
HR

Raporty płacowe – więcej niż standardowy benchmarking wynagrodzeń

Benchmarking wynagrodzeń to nie tylko porównywanie płac – to kompleksowe narzędzie, które łączy dane z zakresu kontrolingu kadrowego z analizą satysfakcji i zaangażowania pracowników.
Dzięki raportom płacowym firmy zyskują dostęp do rzeczywistych danych rynkowych, które pozwalają nie tylko na planowanie konkurencyjnych wynagrodzeń, ale także na strategiczne zarządzanie kosztami i polityką płacową. W artykule przybliżamy, jak wykorzystać komercyjne raporty wynagrodzeń, aby tworzyć przewagę rynkową i wspierać stabilność zespołu.

Czytaj dalej >

Co klienci mówią o nas?

Michał Gumiński
Michał Gumiński
Dyrektor Finansowy w Torf Corporation
Współpraca z FlexiSolutions pozwoliła mi na stworzenie elastycznego ekosystemu, który adresuje trudne problemy operacyjne takie jak planowanie sprzedaży i w spójny sposób odzwierciedla je w obszarze controllingowym. 
Szczególnie warto podkreślić elastyczność rozwiązań i podejście zespołu FlexiSolutions wysoko zorientowane na rozwiązanie problemu – mogliśmy dzięki temu znaleźć niestandardowe rozwiązania, z którymi nie radziły sobie pudełkowe systemy.
Marcin Radziszewski
Marcin Radziszewski
Dyrektor Finansowy w PBKM S.A
System bardzo dobrze poradził sobie ze skalą i złożonością Grupy - w wyniku wdrożenia dysponujemy spójnym repozytorium danych finansowych wszystkich konsolidowanych spółek niezależnie od różnic w systemach i strukturach ewidencji księgowej prowadzonej na poziomie jednostkowym.
Z punktu widzenia comiesięcznego procesu raportowego szczególnie wysoko oceniamy wykorzystanie raportów kontrolnych pozwalających na szybką weryfikację spójności danych lokalnych dostarczanych przez spółki oraz raport pozwalające na uproszczenie uzgodnienia sald i rozrachunków. Dodatkowo, możliwości narzędzia zostały wykorzystane do zebrania i konsolidacji budżetów wszystkich spółek. Widząc realne korzyści, systematycznie rozwijamy zakres wykorzystania systemu w naszej firmie, nie tylko w dziale finansowym.
Piotr Kamiński
Piotr Kamiński
Wiceprezes Zarządu w Wielton SA
Wdrożone narzędzia szeroko wspierają procesy kontrolingu i raportowania zarządczego na poziomie jednostki dominującej Wielton S.A oraz spółek zależnych. System jest stale rozwijany i dostosowywany do rosnących potrzeb przedsiębiorstwa (...).
Obecnie FlexiEPM wykorzystywany jest przez wszystkie 16 spółek wchodzących w skład grupy, a z rozwiązania korzysta ponad 100 użytkowników.
Jednym z wdrożonych modułów jet moduł uzgodnienia transakcji wewnątrzgrupowych. Dostarczone narzędzie umożliwia uzgodnienie transakcji w ramach procesów raportowania zarządczego oraz giełdowego.
Grażyna Maciejuk
Grażyna Maciejuk
Dyrektor Finansowy w Instac
FlexiEPM to bardzo elastyczne narzędzie, w którym strukturę raportów można całkowicie dopasować do konkretnych potrzeb firmy. Polecam to rozwiązanie gdyż odpowiada potrzebom użytkowników różnych szczebli - operacyjnych, finansów jak i również kadry zarządzającej.
Zespół wdrożeniowy dokładnie rozpoznaje potrzeby analityczne i raportowe klienta, proponując różne możliwe rozwiązania ze swojego szerokiego doświadczenia. Znajomość merytoryki tematu analizy danych i raportów, a nie tylko technicznych aspektów wdrażania aplikacji - bardzo ułatwia proces wdrożenia.
Jolanta Anton
Jolanta Anton
Główny Księgowy w MediaMarktSaturn Polska
Rozwiązania dostarczone przez FlexiSolutions umożliwiają automatyczne przetwarzanie danych wejściowych w postaci odpowiednich raportów i transakcji systemu SAP R/3 oraz zapewniają możliwość wprowadzenia informacji uzupełniających i parametrów bezpośrednio przez użytkowników za pomocą odpowiednio zaprojektowanych formularzy.
Wdrożona konfiguracja zapewnia pełne wsparcie procesów sprawozdawczych włączając możliwość automatycznego przygotowania ostatecznych raportów w strukturach XML zgodnych z wymogami regulatora.
Justyna Szumowska
Justyna Szumowska
Główny Księgowy w Transition Technologies
System został wykorzystany do przygotowania sprawozdań jednostkowych spółek grupy oraz przygotowania sprawozdania skonsolidowanego. Aktualnie system wykorzystywany jest przez 18 podmiotów z grupy (włączając zagraniczne spółki zależne). Zestaw raportów pozwala w czytelny sposób analizować transakcje pomiędzy spółkami.
Raporty kontrolne pozwalają analizować dane od wartości sumarycznych do najniższego poziomu danych wejściowych. Rozwiązanie zostało przygotowane pod indywidualnie sprecyzowane potrzeby naszej organizacji. Mechanizmy przetwarzania danych finansowo - ksiegowych zapewniają odpowiednią automatyzację procesu. Efektem jest spójne repozytorium danych finansowych wszystkich spółek niezależnie od różnic w systemach i strukturach.
Michał Kacprzak
Michał Kacprzak
Członek Zarządu w Baltona
FlexiEPM wspiera następujące obszary raportowania: konsolidacja w układzie statutowym na potrzeby comiesięcznych pakietów raportowych dla właściciela, przygotowania sprawozdań jednostkowych oraz skonsolidowanych na potrzeby raportowania giełdowego, przygotowanie rocznych sprawozdań zgodnie z UoR oraz konsolidacja i raportowanie zarządcze.
System wykazuje się elastycznością niezbędną do obsługi różnych struktur kapitałowych, zaś zespół realizujący wdrożenie posiada odpowiednie kompetencje i doświadczenie pozwalające na efektywną realizację prac wdrożeniowych i rozwojowych.

Umów konsultację z ekspertem

Uporządkuj procesy planowania, controllingu, raportowania i konsolidacji w jednym systemie.
Wyeliminuj błędy i zmniejsz czasochłonność dzięki integracji i automatyzacji.
Mariusz Sumiński
Mariusz Sumiński

Dyrektor Zarządzający, Współzałożyciel