Konsolidacja sprawozdań finansowych – książki które polecamy

Wszyscy specjaliści od konsolidacji finansowej, rozpoczynając swoją ścieżkę zawodową w tym zakresie, poznają jej teoretyczne i praktyczne aspekty m.in. dzięki licznym przewodnikom i publikacjom na jej temat. W ramach Flexi Solutions stworzyliśmy własne zestawienie książek - top 4 książki w tematyce konsolidacji. Nasze propozycje to przewodniki w zakresie przygotowania skonsolidowanych sprawozdań finansowych - publikacje całościowo i obszernie omawiające problematykę konsolidacji finansowej, które łączą ze sobą teorię z praktyką.

Top 4 książki do konsolidacji według zespołu Flexi Solutions

1. „Konsolidacja sprawozdań finansowych” – autor: Artur Ryciński

2. „Konsolidacja sprawozdań finansowych – Tom I Podstawy konsolidacji, Regulacje polskie” – autor: Radosław Igantowski

3. „Konsolidacja sprawozdań finansowych – Tom II, Regulacje MSSF” – autor: Radosław Ignatowski

4. „Konsolidacja Sprawozdań finansowych według MSSF – metody i korekty konsolidacyjne – zbycia i nabycia – sytuacje szczególne – porównanie z ustawą o rachunkowości” – autorzy: Anna Gierusz, Maciej Gierusz

Proponowane książki o konsolidacji sprawozdań finansowych – źródła wiedzy i praktycznych przykładów

Jeżeli zaczynasz przygodę z konsolidacją to książką, po którą należy sięgnąć to „Konsolidacja sprawozdań finansowych” Artura Racińskiego. Jest to przewodnik, który prowadzi czytelnika przez proces przygotowania konsolidacji od początku do końca. Opisuje zasady sporządzania skonsolidowanego sprawozdania finansowego włącznie z wyłączeniami z konsolidacji oraz pokazuje jak zorganizować proces sporządzenia skonsolidowanego sprawozdania finansowego. W opracowaniu znajdziemy komplet informacji na temat metod konsolidacji sprawozdań finansowych (konsolidacja metodą pełną, metodą proporcjonalną oraz metodą praw własności)

Ostatnia część książki została poświęcona porównaniu przepisów, w zakresie przygotowania skonsolidowanego sprawozdania finansowego, polskiej ustawy o rachunkowości z Międzynarodowymi Standardami Rachunkowości. Proponowana książka zawiera dużo praktycznych przykładów i rozwiązań. Przykłady korekt i wyłączeń konsolidacyjnych oparte są na kilkunastoletnim doświadczeniu w zakresie sporządzania i weryfikowania skonsolidowanych sprawozdań finansowych różnej wielkości grup kapitałowych. Publikacja ta pomogła mi odpowiednio przygotować się do jednego z egzaminów na Biegłego Rewidenta i go zdać.

konsolidacja
konsolidacja
konsolidacja

W przypadku, gdy pojęcie konsolidacji jest ci znane ale potrzebujesz szczegółowej analizy zastosowania rachunkowości w zakresie sporządzania skonsolidowanego sprawozdania finansowego według regulacji polskich, proponuję zapoznać się z książką „Konsolidacja sprawozdań finansowych – Tom I Podstawy konsolidacji, Regulacje polskie” autorstwa Radosława Igantowskiego.

Jest to obszerna publikacja, gdzie w pierwszej części omawiane są założenia konsolidowania sprawozdań finansowych. Druga część tomu I opisuje poszczególne kroki konsolidacji na dzień podporządkowania jednostki, na pierwszy dzień bilansowy, w kolejnych latach obrotowych, w sytuacji zmiany w strukturze własności podmiotu podporządkowanego, w sytuacji utraty kontroli lub podporządkowania spółki bez zbywania udziałów.

Kolejna książka tego samego autora: „Konsolidacja sprawozdań finansowych – Tom II, Regulacje MSSF”  obejmuje swym zakresem przedstawienie, analizę i ilustracje liczbowe dla praktycznego zastosowania zasad konsolidacji sprawozdań finansowych określonych w Międzynarodowych Standardach Sprawozdawczości Finansowej (MSSF). Można napisać, że książka jest najbardziej kompleksowym opracowaniem problematyki konsolidacji sprawozdań finansowych według MSSF.

Publikacja zaprezentowana jako czwarta w naszym zestawieniu, autorstwa Anny Gierusz i Macieja Gierusza, krok po kroku wyjaśnia zagadnienia związane z przygotowaniem skonsolidowanego sprawozdania finansowego według MSSF, prezentując jednocześnie różnice z polską ustawą o rachunkowości.

Autorzy poruszyli również zagadnienie konsolidacji sprawozdań finansowych według MSSF. Rozdziały tego obszernego przewodnika zostały skategoryzowane wg konkretnych MSSF i obejmują

  • wprowadzenie do konsolidacji sprawozdań finansowych oraz wprowadzenie do konsolidacji metodą pełną (MSSF 10),
  • połączenia jednostek gospodarczych (MSSF 3),
  • metoda pełna – eliminacja transakcji w ramach grupy – ich wpływ na poszczególne elementy sprawozdania finansowego (MSSF 10),
  • ujmowanie udziałów metodą praw własności (MSR 28),
  • wspólne ustalenia umowne (MSSF 11), sprawozdanie z przepływów pieniężnych (MSR 7),
  • zasady przeliczania sprawozdań finansowych w walucie obcej (MSR 21),
  • utrata wartości aktywów (MSR 36),
  • aktywa trwałe przeznaczone na sprzedaż oraz działalność zaniechana (MSSF 5),
  • konsolidacja w grupach kapitałowych obejmujących wiele podmiotów, cząstkowe nabycia udziałów oraz związane z nimi zmiany metod konsolidacji, zbycie udziałów w konsolidowanych jednostkach oraz zmiany metod konsolidacji, zagadnienia podatku odroczonego dotyczące skonsolidowanych sprawozdań finansowych (MSR 12),
  • standardy dotyczące ujawnień: transakcje z podmiotami powiązanymi (MSR 24),
  • segmenty działalności (MSSF 8),
  • ujawnienia udziałów w innych jednostkach (MSSF 12),
  • porównanie zasad konsolidacji według Międzynarodowych Standardów Sprawozdawczości Finansowej z ustawą o rachunkowości, prospektywne ukierunkowanie sprawozdawczości finansowej – konieczność realiów ekonomicznych.
konsolidacja

Powyższe opracowania są wynikami wieloletnich, bogatych doświadczeń zawodowych w zakresie konsolidacji sprawdzań finansowych ich autorów. Publikacje te są dla nas cennym źródłem wiedzy przy rozwijaniu systemu do konsolidacji finansowej FlexiEPM oraz wspieraniu merytorycznym klientów w ramach ustawiania i optymalizowania procesów podczas wdrażania naszego oprogramowania do konsolidacji.

Powiązane artykuły

sprawozdanie finansowe
Konsolidacja

Grupowy plan kont dla konsolidacji sprawozdań finansowych

Grupowy Plan Kont to fundament skutecznej konsolidacji sprawozdań finansowych w grupach kapitałowych. Ujednolica dane, minimalizuje błędy i zwiększa przejrzystość raportowania. W artykule wyjaśniamy, czym jest Grupowy Plan Kont, jakie korzyści przynosi jego wdrożenie oraz jak nowoczesne systemy wspierają ten proces. Dowiedz się, jak stworzyć plan kont, który usprawni zarządzanie finansami i zapewni spójność w Twojej organizacji.

Czytaj dalej >
skonsolidowany bilans / system controllingu HR
Konsolidacja

Jak sporządzić skonsolidowany bilans?

Zastanawiasz się, jak skutecznie sporządzić skonsolidowany bilans w swojej firmie? Poznaj nasz praktyczny przewodnik, który krok po kroku prowadzi przez cały proces. Dowiedz się, jakie korekty nałożyć na jednostkowe bilanse spółek podlegających konsolidacji, aby zyskać dokładny i rzetelny obraz finansów całej grupy kapitałowej.

Czytaj dalej >
Korekty konsolidacyjne / kariera
Konsolidacja

Korekty konsolidacyjne – przykłady

Zdobądź konkretne wskazówki i przykłady, które pomogą Ci w efektywnym i precyzyjnym przygotowaniu skonsolidowanych sprawozdań finansowych. Zrozum i zastosuj korekty konsolidacyjne w praktyce.

Dowiedz się, jak przeprowadzać korekty kapitałowe, wyłączać rozrachunki wzajemne i eliminować zyski lub straty ujęte w aktywach. Przeczytaj poradnik dla profesjonalistów w dziedzinie finansów i controllingu, zajmujących się tworzeniem skonsolidowanych sprawozdań finansowych.

Czytaj dalej >

Co klienci mówią o nas?

Michał Gumiński
Michał Gumiński
Dyrektor Finansowy w Torf Corporation
Współpraca z FlexiSolutions pozwoliła mi na stworzenie elastycznego ekosystemu, który adresuje trudne problemy operacyjne takie jak planowanie sprzedaży i w spójny sposób odzwierciedla je w obszarze controllingowym. 
Szczególnie warto podkreślić elastyczność rozwiązań i podejście zespołu FlexiSolutions wysoko zorientowane na rozwiązanie problemu – mogliśmy dzięki temu znaleźć niestandardowe rozwiązania, z którymi nie radziły sobie pudełkowe systemy.
Marcin Radziszewski
Marcin Radziszewski
Dyrektor Finansowy w PBKM S.A
System bardzo dobrze poradził sobie ze skalą i złożonością Grupy - w wyniku wdrożenia dysponujemy spójnym repozytorium danych finansowych wszystkich konsolidowanych spółek niezależnie od różnic w systemach i strukturach ewidencji księgowej prowadzonej na poziomie jednostkowym.
Z punktu widzenia comiesięcznego procesu raportowego szczególnie wysoko oceniamy wykorzystanie raportów kontrolnych pozwalających na szybką weryfikację spójności danych lokalnych dostarczanych przez spółki oraz raport pozwalające na uproszczenie uzgodnienia sald i rozrachunków. Dodatkowo, możliwości narzędzia zostały wykorzystane do zebrania i konsolidacji budżetów wszystkich spółek. Widząc realne korzyści, systematycznie rozwijamy zakres wykorzystania systemu w naszej firmie, nie tylko w dziale finansowym.
Piotr Kamiński
Piotr Kamiński
Wiceprezes Zarządu w Wielton SA
Wdrożone narzędzia szeroko wspierają procesy kontrolingu i raportowania zarządczego na poziomie jednostki dominującej Wielton S.A oraz spółek zależnych. System jest stale rozwijany i dostosowywany do rosnących potrzeb przedsiębiorstwa (...).
Obecnie FlexiEPM wykorzystywany jest przez wszystkie 16 spółek wchodzących w skład grupy, a z rozwiązania korzysta ponad 100 użytkowników.
Jednym z wdrożonych modułów jet moduł uzgodnienia transakcji wewnątrzgrupowych. Dostarczone narzędzie umożliwia uzgodnienie transakcji w ramach procesów raportowania zarządczego oraz giełdowego.
Grażyna Maciejuk
Grażyna Maciejuk
Dyrektor Finansowy w Instac
FlexiEPM to bardzo elastyczne narzędzie, w którym strukturę raportów można całkowicie dopasować do konkretnych potrzeb firmy. Polecam to rozwiązanie gdyż odpowiada potrzebom użytkowników różnych szczebli - operacyjnych, finansów jak i również kadry zarządzającej.
Zespół wdrożeniowy dokładnie rozpoznaje potrzeby analityczne i raportowe klienta, proponując różne możliwe rozwiązania ze swojego szerokiego doświadczenia. Znajomość merytoryki tematu analizy danych i raportów, a nie tylko technicznych aspektów wdrażania aplikacji - bardzo ułatwia proces wdrożenia.
Jolanta Anton
Jolanta Anton
Główny Księgowy w MediaMarktSaturn Polska
Rozwiązania dostarczone przez FlexiSolutions umożliwiają automatyczne przetwarzanie danych wejściowych w postaci odpowiednich raportów i transakcji systemu SAP R/3 oraz zapewniają możliwość wprowadzenia informacji uzupełniających i parametrów bezpośrednio przez użytkowników za pomocą odpowiednio zaprojektowanych formularzy.
Wdrożona konfiguracja zapewnia pełne wsparcie procesów sprawozdawczych włączając możliwość automatycznego przygotowania ostatecznych raportów w strukturach XML zgodnych z wymogami regulatora.
Justyna Szumowska
Justyna Szumowska
Główny Księgowy w Transition Technologies
System został wykorzystany do przygotowania sprawozdań jednostkowych spółek grupy oraz przygotowania sprawozdania skonsolidowanego. Aktualnie system wykorzystywany jest przez 18 podmiotów z grupy (włączając zagraniczne spółki zależne). Zestaw raportów pozwala w czytelny sposób analizować transakcje pomiędzy spółkami.
Raporty kontrolne pozwalają analizować dane od wartości sumarycznych do najniższego poziomu danych wejściowych. Rozwiązanie zostało przygotowane pod indywidualnie sprecyzowane potrzeby naszej organizacji. Mechanizmy przetwarzania danych finansowo - ksiegowych zapewniają odpowiednią automatyzację procesu. Efektem jest spójne repozytorium danych finansowych wszystkich spółek niezależnie od różnic w systemach i strukturach.
Michał Kacprzak
Michał Kacprzak
Członek Zarządu w Baltona
FlexiEPM wspiera następujące obszary raportowania: konsolidacja w układzie statutowym na potrzeby comiesięcznych pakietów raportowych dla właściciela, przygotowania sprawozdań jednostkowych oraz skonsolidowanych na potrzeby raportowania giełdowego, przygotowanie rocznych sprawozdań zgodnie z UoR oraz konsolidacja i raportowanie zarządcze.
System wykazuje się elastycznością niezbędną do obsługi różnych struktur kapitałowych, zaś zespół realizujący wdrożenie posiada odpowiednie kompetencje i doświadczenie pozwalające na efektywną realizację prac wdrożeniowych i rozwojowych.

Umów konsultację z ekspertem

Uporządkuj procesy planowania, controllingu, raportowania i konsolidacji w jednym systemie.
Wyeliminuj błędy i zmniejsz czasochłonność dzięki integracji i automatyzacji.
Mariusz Sumiński
Mariusz Sumiński

Dyrektor Zarządzający, Współzałożyciel