Alokacja kosztów w controllingu – webinar

Jak efektywnie alokować koszty, aby precyzyjniej analizować rentowność i podejmować trafniejsze decyzje finansowe? Zapraszamy do obejrzenia nagrania z webinaru, podczas którego przedstawiamy nowoczesne podejścia do alokacji kosztów z wykorzystaniem FlexiEPM (dawniej FlexiReporting).

Webinar: Controlling kosztów w praktyce: Narzędzia i metody skutecznej alokacji

Alokacja kosztów to wyzwanie nie tylko w firmach produkcyjnych, ale również w branżach usługowych i projektowych, gdzie precyzyjne przypisanie kosztów może znacząco wpływać na zarządzanie rentownością. Podczas bezpłatnego webinaru pokażemy, jak skutecznie rozliczać koszty w różnych typach przedsiębiorstw, niezależnie od branży.

W trakcie spotkania:

Poznasz realne, różnorodne przykłady: Przedstawimy studia przypadków firm, dla których alokacja kosztów jest kluczowym elementem zarządzania finansowego.
Dowiesz się, jak controlling może łączyć dane z różnych systemów – od sprzedaży, przez księgowość, po HR – z potrzebami zarządzania kosztami: Dzięki temu lepiej zrozumiesz, jak zarządzać marżami i rentownością w swojej firmie.
Poznasz nowoczesne narzędzia IT, które ułatwiają proces alokacji: Pokażemy rozwiązania zastępujące tradycyjne arkusze Excel, umożliwiające automatyzację i zwiększające przejrzystość kosztów.

Podczas webinaru omówimy, jak w praktyce radzić sobie z wyzwaniami, takimi jak:

1. Alokacja kosztów pośrednich bez wsparcia ERP: Jak budować modele alokacji kosztów do jednostek organizacyjnych lub projektów w firmach różnego typu?
2. Przypisanie kosztów na poziomie projektów i klientów: Przykłady z różnych branż, gdzie istotnym kosztem są wynagrodzenia, i sposoby efektywnego rozliczania.
3. Wielopoziomowe analizy rentowności produktów, klientów i rynków: Jak uwzględnić koszty sprzedaży i administracji, aby uzyskać pełny obraz rentowności.

Dołącz do nas, aby poznać praktyczne metody alokacji kosztów i poznać rozwiązania, które pomogą w usprawnieniu controllingu w Twojej firmie.

Prelegenci

Mariusz Sumiński

Mariusz Sumiński

Mariusz to ekspert i menedżer z ponad 20-letnim doświadczeniem, specjalizujący się w systemach controllingowych.

 

Jako współzałożyciel i Dyrektor Zarządzający FlexiSolutions, kreuje strategiczną wizję firmy, wspiera klientów oraz zespoły projektowe.
Jego podejście do optymalizacji procesów jest wynikiem praktycznej wiedzy, zgromadzonej podczas lat pracy jako konsultant i kierownik projektów.

 

Od 2023 roku, pełni funkcję lidera Regionalnej Grupy Roboczej ICV Warszawa, promując najlepsze praktyki w controllingu finansowym. Systematycznie dzieli się swoją wiedzą i doświadczeniem, na konferencjach i w prasie branżowej.

 

Agata Kruczek Kępka

Agata Kruczek - Kępka

Agata to specjalistka z ponad dziesięcioletnim doświadczeniem w dziedzinie analizy danych i controllingu. W swoim życiu zawodowym zajmowała się analizą finansową, tworzeniem planów finansowych i produkcyjnych.

Przygotowywała analizy oraz raporty zarządcze wspierające procesy decyzyjne na wszystkich szczeblach w strukturze organizacyjnej firmy.
Nadzorowała procesy tworzenia strategii firmy i monitorowała ich realizację.

Dzięki swojemu doświadczeniu oraz umiejętnościom analitycznym jest cenionym partnerem osób zarządzających, oraz wsparciem dla biznesu.

Powiązane artykuły

Alokacja kosztów

Skuteczna alokacja kosztów – transkrypcja webinaru

Efektywna alokacja kosztów to fundament nowoczesnego controllingu, który pozwala firmom precyzyjniej analizować rentowność działań i podejmować trafniejsze decyzje finansowe. W dobie dynamicznych zmian tradycyjne narzędzia, takie jak Excel, coraz częściej ustępują miejsca zaawansowanym systemom IT, automatyzującym procesy i eliminującym błędy.

Czytaj dalej >
alokacja kosztów metody
Alokacja kosztów

Metody alokacji kosztów w controllingu

W systemie controllingu projekt, traktowany jako centrum zysku, powinien zbierać wszystkie koszty związane z jego prowadzeniem. Podobnie jak w działalności produkcyjnej tu również możemy podzielić koszty na bezpośrednie (ponoszone w związku z zadaniami wynikającymi z planu projektu) oraz pośrednie – narzuty kosztów jednostek i działań wspierających zapewniających wsparcie techniczne i organizacyjne dla wszystkich zleceń realizowanych przez firmę.

Czytaj dalej >
PowerBI w controllingu / controlling finansowy / alokacja kosztów narzędzia / alokacja kosztów w controllingu / system do budżetowania i prognozowania / system epm
Alokacja kosztów

Alokacja kosztów – narzędzia do rozliczania kosztów

Alokacja kosztów to kluczowy element zarządzania finansami w każdej firmie. Artykuł omawia różne narzędzia do rozliczania kosztów i pomaga zdecydować, które z nich będzie najbardziej efektywne: czy tradycyjny arkusz Excel, zaawansowany system ERP, czy specjalistyczny system controllingowy.
Znajdziesz tu praktyczne wskazówki oraz porady ekspertów na temat wyboru i implementacji narzędzi, które najlepiej odpowiadają potrzebom Twojej organizacji w kontekście alokacji kosztów.

Czytaj dalej >

Co klienci mówią o nas?

Michał Gumiński
Michał Gumiński
Dyrektor Finansowy w Torf Corporation
Współpraca z FlexiSolutions pozwoliła mi na stworzenie elastycznego ekosystemu, który adresuje trudne problemy operacyjne takie jak planowanie sprzedaży i w spójny sposób odzwierciedla je w obszarze controllingowym. 
Szczególnie warto podkreślić elastyczność rozwiązań i podejście zespołu FlexiSolutions wysoko zorientowane na rozwiązanie problemu – mogliśmy dzięki temu znaleźć niestandardowe rozwiązania, z którymi nie radziły sobie pudełkowe systemy.
Marcin Radziszewski
Marcin Radziszewski
Dyrektor Finansowy w PBKM S.A
System bardzo dobrze poradził sobie ze skalą i złożonością Grupy - w wyniku wdrożenia dysponujemy spójnym repozytorium danych finansowych wszystkich konsolidowanych spółek niezależnie od różnic w systemach i strukturach ewidencji księgowej prowadzonej na poziomie jednostkowym.
Z punktu widzenia comiesięcznego procesu raportowego szczególnie wysoko oceniamy wykorzystanie raportów kontrolnych pozwalających na szybką weryfikację spójności danych lokalnych dostarczanych przez spółki oraz raport pozwalające na uproszczenie uzgodnienia sald i rozrachunków. Dodatkowo, możliwości narzędzia zostały wykorzystane do zebrania i konsolidacji budżetów wszystkich spółek. Widząc realne korzyści, systematycznie rozwijamy zakres wykorzystania systemu w naszej firmie, nie tylko w dziale finansowym.
Piotr Kamiński
Piotr Kamiński
Wiceprezes Zarządu w Wielton SA
Wdrożone narzędzia szeroko wspierają procesy kontrolingu i raportowania zarządczego na poziomie jednostki dominującej Wielton S.A oraz spółek zależnych. System jest stale rozwijany i dostosowywany do rosnących potrzeb przedsiębiorstwa (...).
Obecnie FlexiEPM wykorzystywany jest przez wszystkie 16 spółek wchodzących w skład grupy, a z rozwiązania korzysta ponad 100 użytkowników.
Jednym z wdrożonych modułów jet moduł uzgodnienia transakcji wewnątrzgrupowych. Dostarczone narzędzie umożliwia uzgodnienie transakcji w ramach procesów raportowania zarządczego oraz giełdowego.
Grażyna Maciejuk
Grażyna Maciejuk
Dyrektor Finansowy w Instac
FlexiEPM to bardzo elastyczne narzędzie, w którym strukturę raportów można całkowicie dopasować do konkretnych potrzeb firmy. Polecam to rozwiązanie gdyż odpowiada potrzebom użytkowników różnych szczebli - operacyjnych, finansów jak i również kadry zarządzającej.
Zespół wdrożeniowy dokładnie rozpoznaje potrzeby analityczne i raportowe klienta, proponując różne możliwe rozwiązania ze swojego szerokiego doświadczenia. Znajomość merytoryki tematu analizy danych i raportów, a nie tylko technicznych aspektów wdrażania aplikacji - bardzo ułatwia proces wdrożenia.
Jolanta Anton
Jolanta Anton
Główny Księgowy w MediaMarktSaturn Polska
Rozwiązania dostarczone przez FlexiSolutions umożliwiają automatyczne przetwarzanie danych wejściowych w postaci odpowiednich raportów i transakcji systemu SAP R/3 oraz zapewniają możliwość wprowadzenia informacji uzupełniających i parametrów bezpośrednio przez użytkowników za pomocą odpowiednio zaprojektowanych formularzy.
Wdrożona konfiguracja zapewnia pełne wsparcie procesów sprawozdawczych włączając możliwość automatycznego przygotowania ostatecznych raportów w strukturach XML zgodnych z wymogami regulatora.
Justyna Szumowska
Justyna Szumowska
Główny Księgowy w Transition Technologies
System został wykorzystany do przygotowania sprawozdań jednostkowych spółek grupy oraz przygotowania sprawozdania skonsolidowanego. Aktualnie system wykorzystywany jest przez 18 podmiotów z grupy (włączając zagraniczne spółki zależne). Zestaw raportów pozwala w czytelny sposób analizować transakcje pomiędzy spółkami.
Raporty kontrolne pozwalają analizować dane od wartości sumarycznych do najniższego poziomu danych wejściowych. Rozwiązanie zostało przygotowane pod indywidualnie sprecyzowane potrzeby naszej organizacji. Mechanizmy przetwarzania danych finansowo - ksiegowych zapewniają odpowiednią automatyzację procesu. Efektem jest spójne repozytorium danych finansowych wszystkich spółek niezależnie od różnic w systemach i strukturach.
Michał Kacprzak
Michał Kacprzak
Członek Zarządu w Baltona
FlexiEPM wspiera następujące obszary raportowania: konsolidacja w układzie statutowym na potrzeby comiesięcznych pakietów raportowych dla właściciela, przygotowania sprawozdań jednostkowych oraz skonsolidowanych na potrzeby raportowania giełdowego, przygotowanie rocznych sprawozdań zgodnie z UoR oraz konsolidacja i raportowanie zarządcze.
System wykazuje się elastycznością niezbędną do obsługi różnych struktur kapitałowych, zaś zespół realizujący wdrożenie posiada odpowiednie kompetencje i doświadczenie pozwalające na efektywną realizację prac wdrożeniowych i rozwojowych.

Umów konsultację z ekspertem

Uporządkuj procesy planowania, controllingu, raportowania i konsolidacji w jednym systemie.
Wyeliminuj błędy i zmniejsz czasochłonność dzięki integracji i automatyzacji.
Mariusz Sumiński
Mariusz Sumiński

Dyrektor Zarządzający, Współzałożyciel