Korekty MSSF 16 w sprawozdaniach finansowych

Jak ewidencjonować korekty MSSF16 na potrzeby przygotowania sprawozdań finansowych? W praktyce, spółka może zdecydować się na jedno z dwóch rozwiązań. Pierwsza opcja to księgowanie leasingu MSSF16 na kontach księgi głównej. Drugim rozwiązaniem jest prowadzenie ewidencji leasingu MSSF16 poza systemem księgowym. Artykuł prezentuje ujęcie dla obu scenariuszy.

Kiedy występuje zmiana zakresu leasingu?

Międzynarodowe Standardy Sprawozdawczości Finansowej regulują zasady przygotowania sprawozdań finansowych. Co do zasady MSSF nie narzuca sposobu prowadzenia dokumentacji księgowej. Jednostka sporządzająca sprawozdania finansowe zgodnie z MSR/MSSF może prowadzić księgi obrachunkowe według polskiego prawa bilansowego. Przy takim podejściu konieczne jest jednak wprowadzenie odpowiednich korekt w trakcie przygotowania sprawozdań finansowych.

Ewidencja leasingu MSSF 16 w na kontach księgi głównej

W tym scenariuszu spółka prowadzi księgi rachunkowe zgodnie z Międzynarodowymi Standardami Rachunkowości. Wycena i księgowanie aktywów i zobowiązań z tytułu leasingu jest odpowiednio ujmowane na kontach księgi głównej. 

Oznacza to, iż struktura i analityka zakładowego planu kont jednostki powinna zostać dopasowana do wymogów raportowania zgodnie z MSSF16. Wycena i księgowanie leasingu odbywa się w ramach procesu zamknięcia ksiąg rachunkowych. Dzięki temu w procesie przygotowania sprawozdań finansowych zgodnie z MSR/MSSF jednostka może opierać się bezpośrednio na Zestawieniu Obrotów i Sald.

W praktyce księgowanie leasingu MSSF 16 i tak wymaga dodatkowej ewidencji umów. W skali kilkunastu lub więcej kontraktów leasingowych tworzenie kont analitycznych dla każdej umowy może być problematyczne. Z drugiej strony ewidencja leasingu na kontach syntetycznych nie zapewnia wymaganej informacji audytowej. Weryfikacja poprawności ujęcia leasingu MSSF 16 wymaga szczegółowej kalkulacji dla każdej umowy.
Z tego względu jednostka zobowiązana jest do przygotowania harmonogramów rozliczenia leasingu (w postaci arkusza Excel lub z użyciem specjalnego oprogramowania do MSSF 16), które pozwoli na analizę i weryfikację poprawności wyceny przez biegłego rewidenta.

Komentarz eksperta

Agnieszka Dziedziela
Agnieszka DziedzielaBiegła rewidentka, Ekspert ds. konsolidacji i sprawozdawczości finansowej we FlexiSolutions
MSSF 16 też zakłada pewne uproszczenia dla nas. Pierwsze, możemy nie traktować się tej umowy, możemy nie kalkulować harmonogramu dla tej umowy, jeżeli są to krótkoterminowe umowy leasingu i to zwykle jest to okres jednego roku, albo przedmiot leasingu ma niską wartość.
Rada MSSR w uzasadnieniu wniosków podała, że maksymalna wartość aktywa, która kwalifikuje się do zwolnienia wynosi 5000 USD. I to są dwa takie uproszczenia, nad którymi powinniśmy się zastanowić.

Prowadzenie ewidencji leasingu MSSF 16 poza systemem księgowym

Część firm wycenia leasing zgodnie z MSSF 16 na etapie przygotowania jednostkowych lub skonsolidowanych sprawozdań finansowych. Przy takim podejściu dokumentacja księgowa prowadzona jest zgodnie z lokalnymi standardami rachunkowości. W ten sposób funkcjonuje wiele polskich spółek. Dla przykładu problem może dotykać Grupy Kapitałowe, które przygotowują skonsolidowane sprawozdanie finansowe zgodnie z MSSF. Często zdarza się bowiem, że one same bądź jednostki zależne prowadzą księgi obrachunkowe zgodnie z regulacjami Ustawy o rachunkowości.

Spółka, by przygotować pakiet na potrzeby skonsolidowanego sprawozdania finansowego zgodnie z MSR/MSSF musi wprowadzić odpowiednie korekty dotyczące leasingu do danych pochodzących z ewidencji finansowo-księgowej. 

Przy takim podejściu istotnego znaczenia nabiera narzędzie zapewniające prawidłową ewidencję korekt leasingu MSSF 16. Specjalizowane oprogramowanie automatyzuje wycenę aktywa i zobowiązania, sprawne wygenerowanie harmonogramów dla umów podlegających ujęciu zgodnie z MSSF 16 oraz ich aktualizację, śledzenie nowych umów dla okresu sprawozdawczego. Raporty generowane przez system zapewniają odpowiednią dokumentację audytową, dzięki której możliwe jest zweryfikowanie poprawności prezentacji umów leasingowych.

Kalkulacje MSSF 16 a raportowanie zarządcze

W przypadku stosowania MSSF 16 wyłącznie na potrzeby przygotowania obligatoryjnych sprawozdań finansowych zespół księgowy jest w stanie poradzić sobie bez dedykowanych narzędzi. Choć zadania związane z wyceną aktywów i zobowiązań oraz re kalkulacją zmian w umowach leasingu stanowią dodatkowe obciążenie dla księgowych, to jednak wysiłek wykonywany w procesie zamknięcia roku może zostać zaabsorbowany przez obecny zespół.

Potrzeba automatyzacji raportowania MSSF 16 staje się bardziej istotna, gdy pojawia się konieczność poprawnej ewidencji leasingu MSSF 16 na potrzeby raportów zarządczych

W takim przypadku rozwiązanie systemowe, który zagwarantuje szybkość i poprawność kalkulacji istotnie usprawni pracę księgowych. W przypadku modułu MSSF 16 implementowanego za pomocą platformy FlexiEPM standardem jest wsparcie dla automatycznego transferu korekt do sprawozdań finansowych lub raportów zarządczych. Równolegle możliwa jest konfiguracja mechanizmów generowania księgowań leasingu MSSF 16 zgodnie ze strukturą zakładowego planu kont spółki oraz specyficznymi wymaganiami systemu finansowo-księgowego. 

Powiązane artykuły

Rozliczanie MSSF 16 w Excelu
MSSF 16

Rozliczanie MSSF 16 w Excelu – 8 najczęstszych problemów

Rozliczanie umów leasingowych zgodnie z MSSF 16 w Excelu może być odpowiednie w przypadku mniejszej liczby umów, jednak wraz ze wzrostem ich liczby, zarządzanie staje się coraz bardziej skomplikowane. Często napotykane problemy związane z budową modeli w Excelu mogą prowadzić do błędów w wycenie, co z kolei negatywnie wpływa na jakość raportowania finansowego.

Czy w takim razie Excel jest wystarczającym narzędziem? Choć może być pomocny na mniejszą skalę, w większych organizacjach lepiej sprawdzą się dedykowane systemy, które minimalizują ryzyko błędów i zapewniają większą przejrzystość danych, co jest kluczowe przy zgodności z MSSF 16.

Czytaj dalej >
Dyskonto przyszłych płatności MSSF 16
MSSF 16

Dyskonto przyszłych płatności według MSSF 16 – jak to policzyć?

Zarządzanie zobowiązaniami leasingowymi stało się bardziej skomplikowane od momentu wprowadzenia standardu MSSF 16. Jednym z kluczowych elementów, które muszą uwzględnić firmy, jest dyskonto przyszłych płatności. Jakie stopy procentowe powinny być stosowane? Jakie metody wyceny są najbardziej efektywne?
W artykule przybliżymy proces obliczania wartości bieżącej zobowiązań, omówimy różne podejścia do wyznaczania stopy dyskontowej oraz podpowiemy, na co zwrócić uwagę, aby zapewnić zgodność z MSSF 16.

Czytaj dalej >

Co klienci mówią o nas?

Michał Gumiński
Michał Gumiński
Dyrektor Finansowy w Torf Corporation
Współpraca z FlexiSolutions pozwoliła mi na stworzenie elastycznego ekosystemu, który adresuje trudne problemy operacyjne takie jak planowanie sprzedaży i w spójny sposób odzwierciedla je w obszarze controllingowym. 
Szczególnie warto podkreślić elastyczność rozwiązań i podejście zespołu FlexiSolutions wysoko zorientowane na rozwiązanie problemu – mogliśmy dzięki temu znaleźć niestandardowe rozwiązania, z którymi nie radziły sobie pudełkowe systemy.
Marcin Radziszewski
Marcin Radziszewski
Dyrektor Finansowy w PBKM S.A
System bardzo dobrze poradził sobie ze skalą i złożonością Grupy - w wyniku wdrożenia dysponujemy spójnym repozytorium danych finansowych wszystkich konsolidowanych spółek niezależnie od różnic w systemach i strukturach ewidencji księgowej prowadzonej na poziomie jednostkowym.
Z punktu widzenia comiesięcznego procesu raportowego szczególnie wysoko oceniamy wykorzystanie raportów kontrolnych pozwalających na szybką weryfikację spójności danych lokalnych dostarczanych przez spółki oraz raport pozwalające na uproszczenie uzgodnienia sald i rozrachunków. Dodatkowo, możliwości narzędzia zostały wykorzystane do zebrania i konsolidacji budżetów wszystkich spółek. Widząc realne korzyści, systematycznie rozwijamy zakres wykorzystania systemu w naszej firmie, nie tylko w dziale finansowym.
Piotr Kamiński
Piotr Kamiński
Wiceprezes Zarządu w Wielton SA
Wdrożone narzędzia szeroko wspierają procesy kontrolingu i raportowania zarządczego na poziomie jednostki dominującej Wielton S.A oraz spółek zależnych. System jest stale rozwijany i dostosowywany do rosnących potrzeb przedsiębiorstwa (...).
Obecnie FlexiEPM wykorzystywany jest przez wszystkie 16 spółek wchodzących w skład grupy, a z rozwiązania korzysta ponad 100 użytkowników.
Jednym z wdrożonych modułów jet moduł uzgodnienia transakcji wewnątrzgrupowych. Dostarczone narzędzie umożliwia uzgodnienie transakcji w ramach procesów raportowania zarządczego oraz giełdowego.
Grażyna Maciejuk
Grażyna Maciejuk
Dyrektor Finansowy w Instac
FlexiEPM to bardzo elastyczne narzędzie, w którym strukturę raportów można całkowicie dopasować do konkretnych potrzeb firmy. Polecam to rozwiązanie gdyż odpowiada potrzebom użytkowników różnych szczebli - operacyjnych, finansów jak i również kadry zarządzającej.
Zespół wdrożeniowy dokładnie rozpoznaje potrzeby analityczne i raportowe klienta, proponując różne możliwe rozwiązania ze swojego szerokiego doświadczenia. Znajomość merytoryki tematu analizy danych i raportów, a nie tylko technicznych aspektów wdrażania aplikacji - bardzo ułatwia proces wdrożenia.
Jolanta Anton
Jolanta Anton
Główny Księgowy w MediaMarktSaturn Polska
Rozwiązania dostarczone przez FlexiSolutions umożliwiają automatyczne przetwarzanie danych wejściowych w postaci odpowiednich raportów i transakcji systemu SAP R/3 oraz zapewniają możliwość wprowadzenia informacji uzupełniających i parametrów bezpośrednio przez użytkowników za pomocą odpowiednio zaprojektowanych formularzy.
Wdrożona konfiguracja zapewnia pełne wsparcie procesów sprawozdawczych włączając możliwość automatycznego przygotowania ostatecznych raportów w strukturach XML zgodnych z wymogami regulatora.
Justyna Szumowska
Justyna Szumowska
Główny Księgowy w Transition Technologies
System został wykorzystany do przygotowania sprawozdań jednostkowych spółek grupy oraz przygotowania sprawozdania skonsolidowanego. Aktualnie system wykorzystywany jest przez 18 podmiotów z grupy (włączając zagraniczne spółki zależne). Zestaw raportów pozwala w czytelny sposób analizować transakcje pomiędzy spółkami.
Raporty kontrolne pozwalają analizować dane od wartości sumarycznych do najniższego poziomu danych wejściowych. Rozwiązanie zostało przygotowane pod indywidualnie sprecyzowane potrzeby naszej organizacji. Mechanizmy przetwarzania danych finansowo - ksiegowych zapewniają odpowiednią automatyzację procesu. Efektem jest spójne repozytorium danych finansowych wszystkich spółek niezależnie od różnic w systemach i strukturach.
Michał Kacprzak
Michał Kacprzak
Członek Zarządu w Baltona
FlexiEPM wspiera następujące obszary raportowania: konsolidacja w układzie statutowym na potrzeby comiesięcznych pakietów raportowych dla właściciela, przygotowania sprawozdań jednostkowych oraz skonsolidowanych na potrzeby raportowania giełdowego, przygotowanie rocznych sprawozdań zgodnie z UoR oraz konsolidacja i raportowanie zarządcze.
System wykazuje się elastycznością niezbędną do obsługi różnych struktur kapitałowych, zaś zespół realizujący wdrożenie posiada odpowiednie kompetencje i doświadczenie pozwalające na efektywną realizację prac wdrożeniowych i rozwojowych.

Umów konsultację z ekspertem

Uporządkuj procesy planowania, controllingu, raportowania i konsolidacji w jednym systemie.
Wyeliminuj błędy i zmniejsz czasochłonność dzięki integracji i automatyzacji.
Mariusz Sumiński
Mariusz Sumiński

Dyrektor Zarządzający, Współzałożyciel