Rozliczenie kosztów energii i wody na produkcję i administrację

W większości firm produkcyjnych konieczne jest rozliczenie kosztów mediów - energii elektrycznej, cieplnej oraz wody - na produkcję i administrację. Informacja ta niezbędna jest do prawidłowej kalkulacji kosztów wyrobów gotowych. W jaki sposób monitorować i rozliczać koszty mediów by uzyskać wiarygodną informację zarządczą?

Rozliczenie kosztów wspólnych na produkcję i administrację

Dyskusja dotycząca sposobu rozdzielania kosztów na wydziały powinna być poprzedzona analizą ich wielkości i istotności. Zużycie energii elektrycznej czy wody jest często znaczącym składnikiem kosztów wytworzenia. Dlatego w większości firm koszty mediów podlegają rozliczeniu na produkcję i administrację.

Sposób zagospodarowania powierzchni, czas pracy czy wykorzystywane urządzenia różnią się zdecydowanie pomiędzy wydziałami produkcyjnymi i administracyjnymi. W większości przypadków to produkcja odpowiada za większość zużycia energii czy wody. Niezależnie od tego optymalnym rozwiązaniem wydaje się rozliczenie mediów pomiędzy zakład a biuro na podstawie rzeczywistego zużycia. Wprowadzenie dodatkowego licznika energii czy wodomierza do monitorowania zużycia mediów przez część biurową nie powinno być problemem. Dzięki temu zyskamy odpowiedni klucz podziału dla rozliczenia kosztów na koszty produkcji i ogólnego zarządu.

Rozliczenie kosztów na wydziały produkcyjne i pomocnicze

Jeszcze większe znaczenie ma odpowiednie rozliczenie kosztów pomiędzy poszczególne wydziały produkcyjne, takie jak linie czy gniazda produkcyjne. Ta informacja ma kluczowy wpływ na kalkulację rzeczywistych kosztów wytworzenia produktów.

Optymalnym rozwiązaniem jest pełne opomiarowanie poszczególnych wydziałów produkcyjnych. Indywidualne wodomierze i liczniki na każdym wydziale lub linii pozwolą właściwe zaalokować koszty.

Gdy opomiarowanie nie jest możliwe, warto wykorzystać uproszczone rozwiązania, takie jak statyczne klucze podziałowe. Mogą one bazować na takich parametrach, jak moc znamionowa urządzeń czy nominalne zużycie mediów w procesach produkcyjnych. Klucze te, choć mniej precyzyjne, mogą skutecznie wspierać alokację kosztów.

Z punktu widzenia wydziałów administracyjnych zastosowanie uproszczonych rozdzielników dla kosztów zużycia mediów jest jak najbardziej uzasadnione. Naturalnym kluczem dla energii cieplnej jest powierzchnia zajmowana przez poszczególne wydziały. Natomiast liczba pracowników jest lepszym kluczem do podziału kosztów zużycia wody. W przypadku energii elektrycznej oba klucze cechuje pewien poziom niedoskonałości. Odbiornikami energii są zarówno stanowiska pracy (komputery, monitory) związane ściśle z liczbą osób jak i oświetlenie pomieszczeń, dla którego naturalnym nośnikiem jest powierzchnia użytkowa. W tym przypadku należy wybrać jedno z rozwiązań, zaś różnice pominąć ze względu na niewielką materialność.

Wydziały pomocnicze (takie jak stołówka czy utrzymanie ruchu) możemy rozliczać w sposób podobny jak produkcja bądź biuro w zależności od charakterystyki ich działalności. Dla przykładu można przyjąć, że stołówka bardziej przypomina wydział produkcyjny (z własnymi urządzeniami i procesami „produkcyjnymi”), podczas gdy mechanicy w dziale utrzymania ruchu konsumują media w sposób zbliżony do pracowników biurowych.

System do controllingu produkcji

Odpowiednia dekretacja kosztów mediów powinna odbywać się na poziomie księgi głównej. Księgowe rozliczenie kosztów w procesie zamknięcia miesiąca jest jednym z etapów wyceny kosztu własnego wytworzonych produktów

Nie każdy system finansowo-księgowy lub ERP potrafi dostarczyć odpowiedniej analityki dla raportowania kosztów produkcji. W takim przypadku do budowy narzędzi controllingu produkcji można wykorzystać oprogramowanie klasy EPM (Enterprise Performance Management). System controllingowy pomoże unowocześnić procesy raportowania zarządczego oraz budżetowania i prognozowania. Polecamy lekturę case studies, przygotowanych na podstawie wdrożeń FlexiEPM, jako źródła praktycznych inspiracji dla optymalizacji kontrolingu i raportowania w firmach produkcyjnych.

Wyzwania w zarządzaniu kosztami w firmach produkcyjnych

Rozdzielanie kosztów w firmach produkcyjnych wymaga nie tylko odpowiednich narzędzi, ale także przemyślanych strategii. Kluczowe jest dopasowanie metodologii podziału do charakterystyki działalności firmy, tak aby koszty były alokowane w sposób sprawiedliwy i zgodny z rzeczywistością. Tylko dzięki dokładnym analizom i odpowiednim rozwiązaniom technologicznym możliwe jest osiągnięcie pełnej transparentności i efektywności w zarządzaniu kosztami.

Powiązane artykuły

controlling w firmie produkcyjnej
Controlling

WEBINAR: Controlling w firmie produkcyjnej

Poznaj najlepsze praktyki controllingu w firmach produkcyjnych podczas bezpłatnego webinaru. Eksperci branżowi podzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem, aby pomóc Ci zwiększyć efektywność produkcji i zoptymalizować koszty.

Czytaj dalej >
Symulacje i analizy
Budżetowanie

Symulacje i analizy w modelu prognozowania produkcji

Czy w systemie controllingu można zbudować model prognozowania produkcji? Przykład narzędzia do prognozowania operacyjnego stworzony dla działu logistyki polskiej części globalnego koncernu produkcyjnego pokazuje możliwości i korzyści związane z takim podejściem do rozwiązania problemu. W artykule przedstawiamy krótkie studium przypadku dla typowego problemu planowania produkcji.

Czytaj dalej >

Co klienci mówią o nas?

Michał Gumiński
Michał Gumiński
Dyrektor Finansowy w Torf Corporation
Współpraca z FlexiSolutions pozwoliła mi na stworzenie elastycznego ekosystemu, który adresuje trudne problemy operacyjne takie jak planowanie sprzedaży i w spójny sposób odzwierciedla je w obszarze controllingowym. 
Szczególnie warto podkreślić elastyczność rozwiązań i podejście zespołu FlexiSolutions wysoko zorientowane na rozwiązanie problemu – mogliśmy dzięki temu znaleźć niestandardowe rozwiązania, z którymi nie radziły sobie pudełkowe systemy.
Marcin Radziszewski
Marcin Radziszewski
Dyrektor Finansowy w PBKM S.A
System bardzo dobrze poradził sobie ze skalą i złożonością Grupy - w wyniku wdrożenia dysponujemy spójnym repozytorium danych finansowych wszystkich konsolidowanych spółek niezależnie od różnic w systemach i strukturach ewidencji księgowej prowadzonej na poziomie jednostkowym.
Z punktu widzenia comiesięcznego procesu raportowego szczególnie wysoko oceniamy wykorzystanie raportów kontrolnych pozwalających na szybką weryfikację spójności danych lokalnych dostarczanych przez spółki oraz raport pozwalające na uproszczenie uzgodnienia sald i rozrachunków. Dodatkowo, możliwości narzędzia zostały wykorzystane do zebrania i konsolidacji budżetów wszystkich spółek. Widząc realne korzyści, systematycznie rozwijamy zakres wykorzystania systemu w naszej firmie, nie tylko w dziale finansowym.
Piotr Kamiński
Piotr Kamiński
Wiceprezes Zarządu w Wielton SA
Wdrożone narzędzia szeroko wspierają procesy kontrolingu i raportowania zarządczego na poziomie jednostki dominującej Wielton S.A oraz spółek zależnych. System jest stale rozwijany i dostosowywany do rosnących potrzeb przedsiębiorstwa (...).
Obecnie FlexiEPM wykorzystywany jest przez wszystkie 16 spółek wchodzących w skład grupy, a z rozwiązania korzysta ponad 100 użytkowników.
Jednym z wdrożonych modułów jet moduł uzgodnienia transakcji wewnątrzgrupowych. Dostarczone narzędzie umożliwia uzgodnienie transakcji w ramach procesów raportowania zarządczego oraz giełdowego.
Grażyna Maciejuk
Grażyna Maciejuk
Dyrektor Finansowy w Instac
FlexiEPM to bardzo elastyczne narzędzie, w którym strukturę raportów można całkowicie dopasować do konkretnych potrzeb firmy. Polecam to rozwiązanie gdyż odpowiada potrzebom użytkowników różnych szczebli - operacyjnych, finansów jak i również kadry zarządzającej.
Zespół wdrożeniowy dokładnie rozpoznaje potrzeby analityczne i raportowe klienta, proponując różne możliwe rozwiązania ze swojego szerokiego doświadczenia. Znajomość merytoryki tematu analizy danych i raportów, a nie tylko technicznych aspektów wdrażania aplikacji - bardzo ułatwia proces wdrożenia.
Jolanta Anton
Jolanta Anton
Główny Księgowy w MediaMarktSaturn Polska
Rozwiązania dostarczone przez FlexiSolutions umożliwiają automatyczne przetwarzanie danych wejściowych w postaci odpowiednich raportów i transakcji systemu SAP R/3 oraz zapewniają możliwość wprowadzenia informacji uzupełniających i parametrów bezpośrednio przez użytkowników za pomocą odpowiednio zaprojektowanych formularzy.
Wdrożona konfiguracja zapewnia pełne wsparcie procesów sprawozdawczych włączając możliwość automatycznego przygotowania ostatecznych raportów w strukturach XML zgodnych z wymogami regulatora.
Justyna Szumowska
Justyna Szumowska
Główny Księgowy w Transition Technologies
System został wykorzystany do przygotowania sprawozdań jednostkowych spółek grupy oraz przygotowania sprawozdania skonsolidowanego. Aktualnie system wykorzystywany jest przez 18 podmiotów z grupy (włączając zagraniczne spółki zależne). Zestaw raportów pozwala w czytelny sposób analizować transakcje pomiędzy spółkami.
Raporty kontrolne pozwalają analizować dane od wartości sumarycznych do najniższego poziomu danych wejściowych. Rozwiązanie zostało przygotowane pod indywidualnie sprecyzowane potrzeby naszej organizacji. Mechanizmy przetwarzania danych finansowo - ksiegowych zapewniają odpowiednią automatyzację procesu. Efektem jest spójne repozytorium danych finansowych wszystkich spółek niezależnie od różnic w systemach i strukturach.
Michał Kacprzak
Michał Kacprzak
Członek Zarządu w Baltona
FlexiEPM wspiera następujące obszary raportowania: konsolidacja w układzie statutowym na potrzeby comiesięcznych pakietów raportowych dla właściciela, przygotowania sprawozdań jednostkowych oraz skonsolidowanych na potrzeby raportowania giełdowego, przygotowanie rocznych sprawozdań zgodnie z UoR oraz konsolidacja i raportowanie zarządcze.
System wykazuje się elastycznością niezbędną do obsługi różnych struktur kapitałowych, zaś zespół realizujący wdrożenie posiada odpowiednie kompetencje i doświadczenie pozwalające na efektywną realizację prac wdrożeniowych i rozwojowych.

Umów konsultację z ekspertem

Uporządkuj procesy planowania, controllingu, raportowania i konsolidacji w jednym systemie.
Wyeliminuj błędy i zmniejsz czasochłonność dzięki integracji i automatyzacji.
Mariusz Sumiński
Mariusz Sumiński

Dyrektor Zarządzający, Współzałożyciel