Symulacje i analizy w modelu prognozowania produkcji

Czy w systemie controllingu można zbudować model prognozowania produkcji? Przykład narzędzia do prognozowania operacyjnego stworzony dla działu logistyki polskiej części globalnego koncernu produkcyjnego pokazuje możliwości i korzyści związane z takim podejściem do rozwiązania problemu. W artykule przedstawiamy krótkie studium przypadku dla typowego problemu planowania produkcji.

Prognozowanie produkcji w systemie controllingu

Wyzwanie z którym zgłosił się do nas Klient dotyczyło budowy modelu wspierającego prognozowanie zapotrzebowania na pracowników produkcyjnych.  

Firma jest częścią międzynarodowego koncernu motoryzacyjnego. Dostarcza komponenty wykorzystywane przez zakłady jednostki dominującej.

Produkcja realizowana jest co do zasady na bieżąco. Formuła „jednodniowego magazynu” oznacza, iż dostawy do zakładów jednostki dominującej realizowane są codziennie. Jest to niezbędne dla zapewnienia ciągłości produkcji w fabrykach koncernu.

Proces produkcji składa się z kilku realizowanych kolejno etapów. Spółka posiada kilka częściowo komplementarnych zakładów produkcyjnych. Każdy z nich realizuje wybrane zlecenia produkcyjne spływające od centrali koncernu.

Firma nie ma możliwości, by w jednym miesiącu zredukować zatrudnienie o 100 osób i potem nagle w kolejnym miesiącu zatrudnić 100 wykwalifikowanych pracowników. Dlatego też, aby móc prowadzić spójną politykę kadrową, Zarząd potrzebuje wiarygodnych prognoz dotyczących zapotrzebowania na personel produkcyjny.

Dział logistyki zwrócił się do nas z pytaniem o możliwość wykorzystania FlexiEPM jako narzędzia prognozowania operacyjnego. Celem projektu było dostarczenie rozwiązania, które pozwoli optymalnie planować produkcję. System musiał równoważyć potrzebę zapewnienia dostępności pracowników stałych i tymczasowych oraz konieczność zapewnienia ciągłości dostaw przy zmieniających się wolumenach zamówień.

Tygodniowe prognozy operacyjne we FlexiEPM

W wyniku naszej pracy powstał w pełni funkcjonalny model prognozowania tygodniowego. Implementację rozwiązania wykonaliśmy z wykorzystaniem systemu FlexiEPM. W naszej ocenie wypracowane narzędzia, bez większych modyfikacji, mogą być z powodzeniem wdrożone w dowolnej organizacji. Jak może wyglądać taki proces w systemie?

W pierwszym kroku rozwiązanie umożliwia przygotowanie ilościowej prognozy sprzedaży w podziale na klientów (odbiorców, punkty dostaw) oraz produkty. Ilościowy plan sprzedaży powstaje jako połączenie zarejestrowanych (importowanych z systemu ERP) oraz wartości prognostycznych wprowadzanych za pomocą odpowiednich formatek. W ten sposób następuje płynne przejście z perspektywy krótkookresowej (zamówienia na najbliższe tygodnie złożone w systemie) do średnio- i długoterminowej (planowanie dostaw na podstawie trendów historycznych i wiedzy eksperckiej menedżerów).

System pozwala przełożyć ilościowy plan dostaw na obciążenie poszczególnych wydziałów. W tym celu stworzyliśmy formatki pozwalające na wprowadzenie parametrów „opisujących” proces wytwarzania każdego z produktów. Podstawowe parametry modelu to określenie wydziału realizującego dany etap przetwarzania, jednostkowego czasu operacji oraz narzutu na braki. W ten sposób powstało kompletne rozwiązanie dopasowane do rzeczywistych procesów operacyjnych firmy. Dla przykładu, ujęcie dodatkowego wolumenu produkcji na etapach wstępnych pozwala zapewnić pożądane ilości pełnowartościowych wyrobów na końcu łańcucha operacyjnego.

Symulacje i analizy w procesie prognozowania

Narzędzie pozwala na parametryzację różnych wariantów planistycznych. Uznaliśmy, że wysoka elastyczność może stanowić istotną wartość dodaną dla osób odpowiedzialnych za decyzje o ewentualnej relokacji części projektów pomiędzy fabrykami.

System zapewnia możliwość tworzenia alternatywnych scenariuszy dla prognozy sprzedaży. Dzięki temu firma zyskuje możliwość symulacji i analiz what-if. Opcje planowania wariantowego i elastycznego tworzenia różnych wersji prognozy stanowią istotną wartość dodaną dostarczaną przez system do budżetowania.

Oprogramowanie wykonuje kalkulacje i zapewnia możliwość raportowania danych o planowanym obciążeniu wydziałów. Rozwiązanie pozwala użytkownikom dowolnie zestawiać ze sobą scenariusze prognozy zamówień i warianty realizacji produkcji. Całość planowania i przetwarzania danych odbywa się na poziomie danych tygodniowych. Dla efektywnego przetwarzania danych oprogramowanie wykorzystuje zoptymalizowane struktury tabel w układzie 53 tygodni kalendarzowych ISO.

FlexiEPM w roli systemu do prognozowania produkcji

Wiele firm napotyka na podobne wyzwania w zakresie planowania i prognozowania operacyjnego. Umiejętne połączenie danych sprzedażowych i operacyjnych w spójnym, zautomatyzowanym modelu planistycznym może być kluczem do poprawy efektywności procesów biznesowych. Zazwyczaj narzędzia takie nie są dostępne bezpośrednio w systemie ERP. Co więcej, budowa odpowiednich narzędzi własnymi siłami często kończy się niepowodzeniem. Dlatego też skorzystanie z gotowego oprogramowania do budżetowania i prognozowania pozwala szybciej i efektywniej osiągnąć cele biznesowe projektu.

FlexiEPM świetnie sprawdza się przy tworzeniu narzędzi analityczno-raportowych dla działów operacyjnych. Od lat rozwijamy funkcjonalności oprogramowania z myślą o potrzebach i wyzwaniach procesów raportowania zarządczego, budżetowania czy konsolidacji. Rozwiązanie jest niezwykle elastyczne dzięki, czemu może zostać wykorzystane jako narzędzie prognozowania tygodniowego i monitorowania wskaźników efektywności w działach produkcji, logistyki czy sprzedaży.

Powiązane artykuły

Budżetowanie w firmie
Budżetowanie

Budżetowanie w firmie a analiza scenariuszy budżetowych

Budżetowanie jest nieodłącznym elementem efektywnego zarządzania finansami w każdej firmie. W artykule przyjrzymy się różnym metodom tworzenia budżetu – od prostych modeli w Excelu, przez funkcje systemów ERP, aż po zaawansowane narzędzia EPM.
Omówimy także, jak rozwijać budżet wraz z rosnącymi potrzebami organizacji oraz jak efektywnie analizować scenariusze „co gdyby?”, aby podejmować lepsze decyzje finansowe.

Czytaj dalej >
FlexiSolutions słowniczek / budżet wynagrodzeń / Video Poradniki i prezentacje FlexiReporting / budżet firmy
Budżetowanie

Budżet firmy: 5 prawd okiem eksperta

Wkrótce wiele firm rozpocznie projekt #Budżet2025, więc dziś podzielę się przemyśleniami na temat budżetów. Aby nadać temu luźniejszy ton, omówię je w kontekście planu treningowego do maratonu. Dla niektórych może to być nowa perspektywa, ale przenośnie świetnie pomagają w zobrazowaniu i argumentacji swoich myśli.

Czytaj dalej >
AI w procesach budżetowania i prognozowania
Budżetowanie

AI w procesach budżetowania i prognozowania

Sztuczna inteligencja wkracza do budżetowania i prognozowania. W artykule porównujemy AI z tradycyjnymi metodami i analizujemy jej wpływ na planowanie finansowe. Czy AI zastąpi controlling i menedżerów, czy pozostanie wsparciem? Przedstawiamy korzyści i wyzwania wdrożenia AI w procesach biznesowych.

Czytaj dalej >

Co klienci mówią o nas?

Michał Gumiński
Michał Gumiński
Dyrektor Finansowy w Torf Corporation
Współpraca z FlexiSolutions pozwoliła mi na stworzenie elastycznego ekosystemu, który adresuje trudne problemy operacyjne takie jak planowanie sprzedaży i w spójny sposób odzwierciedla je w obszarze controllingowym. 
Szczególnie warto podkreślić elastyczność rozwiązań i podejście zespołu FlexiSolutions wysoko zorientowane na rozwiązanie problemu – mogliśmy dzięki temu znaleźć niestandardowe rozwiązania, z którymi nie radziły sobie pudełkowe systemy.
Marcin Radziszewski
Marcin Radziszewski
Dyrektor Finansowy w PBKM S.A
System bardzo dobrze poradził sobie ze skalą i złożonością Grupy - w wyniku wdrożenia dysponujemy spójnym repozytorium danych finansowych wszystkich konsolidowanych spółek niezależnie od różnic w systemach i strukturach ewidencji księgowej prowadzonej na poziomie jednostkowym.
Z punktu widzenia comiesięcznego procesu raportowego szczególnie wysoko oceniamy wykorzystanie raportów kontrolnych pozwalających na szybką weryfikację spójności danych lokalnych dostarczanych przez spółki oraz raport pozwalające na uproszczenie uzgodnienia sald i rozrachunków. Dodatkowo, możliwości narzędzia zostały wykorzystane do zebrania i konsolidacji budżetów wszystkich spółek. Widząc realne korzyści, systematycznie rozwijamy zakres wykorzystania systemu w naszej firmie, nie tylko w dziale finansowym.
Piotr Kamiński
Piotr Kamiński
Wiceprezes Zarządu w Wielton SA
Wdrożone narzędzia szeroko wspierają procesy kontrolingu i raportowania zarządczego na poziomie jednostki dominującej Wielton S.A oraz spółek zależnych. System jest stale rozwijany i dostosowywany do rosnących potrzeb przedsiębiorstwa (...).
Obecnie FlexiEPM wykorzystywany jest przez wszystkie 16 spółek wchodzących w skład grupy, a z rozwiązania korzysta ponad 100 użytkowników.
Jednym z wdrożonych modułów jet moduł uzgodnienia transakcji wewnątrzgrupowych. Dostarczone narzędzie umożliwia uzgodnienie transakcji w ramach procesów raportowania zarządczego oraz giełdowego.
Grażyna Maciejuk
Grażyna Maciejuk
Dyrektor Finansowy w Instac
FlexiEPM to bardzo elastyczne narzędzie, w którym strukturę raportów można całkowicie dopasować do konkretnych potrzeb firmy. Polecam to rozwiązanie gdyż odpowiada potrzebom użytkowników różnych szczebli - operacyjnych, finansów jak i również kadry zarządzającej.
Zespół wdrożeniowy dokładnie rozpoznaje potrzeby analityczne i raportowe klienta, proponując różne możliwe rozwiązania ze swojego szerokiego doświadczenia. Znajomość merytoryki tematu analizy danych i raportów, a nie tylko technicznych aspektów wdrażania aplikacji - bardzo ułatwia proces wdrożenia.
Jolanta Anton
Jolanta Anton
Główny Księgowy w MediaMarktSaturn Polska
Rozwiązania dostarczone przez FlexiSolutions umożliwiają automatyczne przetwarzanie danych wejściowych w postaci odpowiednich raportów i transakcji systemu SAP R/3 oraz zapewniają możliwość wprowadzenia informacji uzupełniających i parametrów bezpośrednio przez użytkowników za pomocą odpowiednio zaprojektowanych formularzy.
Wdrożona konfiguracja zapewnia pełne wsparcie procesów sprawozdawczych włączając możliwość automatycznego przygotowania ostatecznych raportów w strukturach XML zgodnych z wymogami regulatora.
Justyna Szumowska
Justyna Szumowska
Główny Księgowy w Transition Technologies
System został wykorzystany do przygotowania sprawozdań jednostkowych spółek grupy oraz przygotowania sprawozdania skonsolidowanego. Aktualnie system wykorzystywany jest przez 18 podmiotów z grupy (włączając zagraniczne spółki zależne). Zestaw raportów pozwala w czytelny sposób analizować transakcje pomiędzy spółkami.
Raporty kontrolne pozwalają analizować dane od wartości sumarycznych do najniższego poziomu danych wejściowych. Rozwiązanie zostało przygotowane pod indywidualnie sprecyzowane potrzeby naszej organizacji. Mechanizmy przetwarzania danych finansowo - ksiegowych zapewniają odpowiednią automatyzację procesu. Efektem jest spójne repozytorium danych finansowych wszystkich spółek niezależnie od różnic w systemach i strukturach.
Michał Kacprzak
Michał Kacprzak
Członek Zarządu w Baltona
FlexiEPM wspiera następujące obszary raportowania: konsolidacja w układzie statutowym na potrzeby comiesięcznych pakietów raportowych dla właściciela, przygotowania sprawozdań jednostkowych oraz skonsolidowanych na potrzeby raportowania giełdowego, przygotowanie rocznych sprawozdań zgodnie z UoR oraz konsolidacja i raportowanie zarządcze.
System wykazuje się elastycznością niezbędną do obsługi różnych struktur kapitałowych, zaś zespół realizujący wdrożenie posiada odpowiednie kompetencje i doświadczenie pozwalające na efektywną realizację prac wdrożeniowych i rozwojowych.

Umów konsultację z ekspertem

Uporządkuj procesy planowania, controllingu, raportowania i konsolidacji w jednym systemie.
Wyeliminuj błędy i zmniejsz czasochłonność dzięki integracji i automatyzacji.
Mariusz Sumiński
Mariusz Sumiński

Dyrektor Zarządzający, Współzałożyciel